W sprawie porwania dziecka skarga kasacyjna nie przysługuje

Sąd Najwyższy orzekł 24 lipca, że rodzicom nie przysługuje skarga kasacyjna w sprawie porwania dziecka.
Poparł w ten sposób tezę prokuratora, który wniósł o odrzucenie skargi jako niedopuszczalnej. Zgodnie z art. 519 ze znaczkiem 1 kpc w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, prowadzonych na podstawie Konwencji haskiej z 1980 r., mogą wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Dziecka lub Rzecznik Praw Obywatelskich w terminie czterech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia. Zatem skargi kasacyjnej nie mogą wnieść strony sporu.
Jak argumentowali sędziowie SN: „Skarga nadzwyczajna to środek wyjątkowy, bardziej służy ochronie interesów publicznych niż stronom. Legitymację czynną do złożenia skargi kasacyjnej mają podmioty instytucjonalne.” W sprawach opieki nad dzieckiem konieczna jest szybka reakcja na bezprawne uprowadzenia a wszelkie opóźnienia postępowania nie służą dobru dziecka.
Rozstrzygnięcie to jest istotne m.in. ze względu na interpretację przepisów Konwencji haskiej w stosunku do ostatnich nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Postanowienie SN z 24 lipca 2020 r., sygn. akt I CSK 818/19.

Image by skeeze from Pixabay https://pixabay.com/…/child-waving-goodbye-departure…/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry